Translate

Drewno kominkowe, pellet i brykiet – ekologiczne ogrzewanie pomieszczeń.
Człowiek opanował wiele metod ogrzewania domów i pomieszczeń w których żyje i pracuje. Począwszy od ropy i gazu, a kończąc na kolektorach słonecznych jesteśmy w stanie wykorzystać wszystko co daje nam natura, aby zagwarantować sobie i innym komfort.

Co jednak oznacza ogrzewanie ekologiczne? Skoro wszystko czerpiemy z natury to przecież każdy sposób ogrzewania natury jest ekologiczny. No i tutaj pojawia się problem. Weźmy pod uwagę ropę, węgiel i gaz. Jedne z najbardziej energetycznych i łatwych do wydobycia paliw znanych człowiekowi. Nie są drogie, łatwo je dostarczyć, przetworzyć i przechowywać. Problem polega na tym, że są to paliwa wyjątkowo o ograniczonej ilości. Ich proces tworzenia trwa miliony lat i wymaga niezwykle sprzyjających warunków. To oznacza, co obserwujemy każdego dnia, że jest ich co raz mniej, a tym samym z roku na rok ich cena rośnie. Dodatkowo należy zaznaczyć, że spalanie tego typu substancji powoduje uwolnienie znacznych ilości szkodliwych substancji, do atmosfery, które nie prędko zostaną ponownie uwolnione pod ziemią.

No ale spokojnie – mamy jeszcze panele słoneczne, czy pompy ciepła. No bardzo dobre rozwiązanie, ale niestety wystarczy trochę chmurek, albo wyjątkowo niesprzyjające warunki geologiczne i te najnowsze technologie stają się opcją dla bogatych, których stać na wydanie dużych pieniędzy na system ogrzewania.

Jak więc rozwiązać problem ogrzewania? No cóż – pozostaje nam jeszcze jedna – najbardziej ekologiczna możliwość, czyli drewno. Jest to nie tylko ciekawy materiał konstrukcyjny, ale również niezwykle wysokoenergetyczne paliwo. Wielu mieszkańców domków jednorodzinnych posiada w swoich domach kominek. Nie jest to tylko przysłowiowy bajer, ale niezwykle wydajne i ładne rozwiązanie pozwalające na ogrzanie całego domu, a nawet wody bieżącej. Wystarczy jedynie wykonać odpowiedni system rozprowadzający ciepło generowane przez kominek do każdego z pomieszczeń. W rezultacie niskim kosztem można nagrzać pomieszczenia do temperatury niezwykle wysokiej, używając małej ilości drzewna.

Drewno kominkowe w zależności od gatunku jest bardziej lub mniej energetyczne, jednak zawsze bardzo ekologiczne. Kiedy drzewo rośnie pobiera ono z przyrody różne związki chemiczne, które wydzielają się podczas jego spalania. Dodatkowo po drewnie pozostaje popiół, który jest niezwykle dobrym nawozem dla roślin. Oznacza to tyle, że energia i związki chemiczne są zamykane w obiegu życia i użytkowania drewna.
Biorąc pod uwagę fakt, że większość drewna kominkowego pochodzi ze specjalnych upraw do tego przeznaczonych, to zakup takiego drewna nie wpływa negatywnie na przyrodę.

Drewno do spalenia nie jest dostarczane jedynie w postaci drewna kominkowego (pociętego i porąbanego drzewa). Niezwykle wydajnym jest również brykiet drzewny. Powstaje on wskutek sprasowania pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury wiórów powstałych przy obróbce drewna. Oznacza to, że jeśli ktoś tnie drzewo na określony wymiar i kształt to podczas takiej operacji powstają wióry, które są podstawą do powstania brykietu opałowego.
Również kawałki drewna, które nie nadawałyby się na stworzenie jakiejś rzeczy zostaną pocięte na wióry z których powstanie nasz brykiet. Jeśli jednak ktoś uważa, że palenie sprasowanych wiórów to mało efektywny sposób wydobywania energii to niech przyjmie do informacji jedno: brykiet bardzo często pali się dłużej niż kawałek drewna w tym samym rozmiarze. Dodatkowo pozostawia on po sobie przez długi czas żar.
Brykiet kominkowy można nabyć w wielu odmianach. Mogą to być kostki, mogą to być krążki, walce o różnej długości i kształcie. Wszystko czego duża zabraknie.

Pewną odmianą brykietu jest pellet drzewny. Są to małe i krótki walce o średnicy 6-8mm. Powstają one przez sprasowanie trocin i wyciśnięcie ich przez odpowiednią prasę. Chwila, a po co takie małe kawałeczki skoro mogę palić dużymi kawałkami brykietu. Otóż pellet jest używany nie do kominków, ale do specjalnych pieców, które nawet przy małej ilości są w stanie wydobyć z niego dużą ilość energii. Dodatkowo pellet dzięki swojej sypkości może być dozowany do pieców przez specjalny podajnik wykluczając udział człowieka w jego obsłudze.

Jak widać jest wiele możliwości ekologicznego ogrzewania pomieszczeń. Nie łudźmy się jednak, że wstawiając kominek nagle będziemy używać go cały rok. Niestety żyjemy w takim klimacie i takich czasach, że zawsze musimy posiadać dwa oddzielne i niezależne źródła energii. Nie mniej jednak ogrzewanie drewnem jest niezwykle ekologiczne, nie jest droższe od innych rozwiązań przy zastosowania dobrych instalacji. Drewno kominkowe, pellet i brykiet to rozwiązania, które z roku na rok zdobywają coraz większa popularność i nie ma się co dziwić – ekologia to już nie tylko moda, to praktyczne rozwiązania bez szkody dla przyrody, której częścią jesteśmy.